Principy a ochrana soukromí na 4home.cz

4home.cz přizpůsobujeme na míru vám. Na základě vašeho chování na webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní nabídky a produkty. Kliknutím na tlačítko "Rozumím" souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete podrobněji nastavit nebo kdykoliv vypnout v Nastavení soukromí

Psychologie barev v interiéru

09. 01. 2012 | Působení barev na lidskou psychiku je dokázáno letitými výzkumy i praktickými zkušenostmi. Pokud jsou tyto poznatky zohledněny v interiéru, pak je více než pravděpodobné, že každá místnost splní i ty největší nároky na své využití.

S novým rokem někteří z nás možná přemýšlejí o nějakých změnách ve svém životě. Proč nezačít třeba s interiérem našeho bytu či domu? Domov je místem, kde bychom se měli cítit...zkrátka jako doma. Proto je důležité zařídit si ho, tak aby nám v něm bylo příjemně, což ovšem neznamená, že se budeme vždy řídit výhradně naším vkusem. Můžeme milovat černou barvu, ale v černém interiéru se asi nebudeme cítit nejlépe. Barvy mají velký vliv na lidskou psychiku a tak bychom měli přihlížet k tomu, jakou barvu si kam nastěhujeme.

Působení barev v interiéru

Nejvíce na nás barvy působí na velkých plochách - tedy na stěnách místností. Ladit zdi do různých barev je v současné době velkým hitem, avšak musíme si uvědomit, že zvolená barva bude silně ovlivňovat naši náladu a pocity. Barevná úprava interiérů má vliv na rozptýlení světla a také dokáže opticky zmenšit či zvětšit prostor. Proto je nutné při výběru odstínu a intenzity barvy přihlédnout k tvaru, velikosti a poloze místnosti ke světovým stranám a také jak světlá či tmavá je místnost a působení dopadajícího světla v různou denní dobu. Například do tmavších, hůře osvětlených místností se nehodí stěny v tmavých odstínech.

Vhodnost barev je v jednotlivých místnostech určena převažující funkcí pokoje. Obecně platí, že do místností, kde je potřeba vyvíjet nějakou činnost a interakce s ostatními, by neměly přijít příliš studené barvy a naopak do pokojů určených k relaxaci a odpočinku se nehodí syté teplé barvy.

Ale nemusíte se omezovat pouze na barevnost stěn - barevného působení lze docílit také vhodně barevně doladěnými doplňky či nábytkem. Například ložnici bez problémů vyladíte správně vybraným ložním povlečením, koupelnu barevně sladěnými koupelnovými doplňky. A jaké barvy zvolit do které místnosti?

Základní významy barev

Nejdříve se seznámíme se základními významy jednotlivých barev, abychom věděli, jaké bude primární působení barev v interiéru:

  • žlutá - optimistická, působí vesele a otevřeně, povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, stimuluje intelekt
  • oranžová - kreativita, veselost, hravost, stabilita, jistota, teplo
  • zelená - uklidňuje a chrání, spojená s přírodní energií, vyvolává pocit bezpečnosti a stability, podporuje kreativitu
  • modrá - barva intelektu, míru a rozjímání, znamená klid, důvěru, vyvolává představu oblohy a vzduchu, ticha a touhy, uklidňuje mysl, podporuje intelektuální myšlení
  • červená - vzrušující, energická, prudká až náruživá, teplo, dobrodružství
  • fialová - tajemnost, smysl pro duchovní záležitosti, osobitá, náročná
  • růžová - barva něhy, jemnosti a oddanosti
  • hnědá - spojená s představou jistoty a pořádku, domova, důvěryhodnost, spolehlivost
  • černá - neutrální, ve větším množství evokuje smutek
  • bílá - neutrální, zvyšuje účinky ostatních barev spektra, spojená s představou nevinnosti a čistoty, osvobození

Froté prostěradla Silikonové košíčky na muffiny

Podrobnější informace k psychologickému významu jednotlivých barev naleznete také v článku na wikipedii.

Barvy v jednotlivých místnostech

Černá a bílá jsou neutrální a tedy kombinovatelné se všemi ostatními barvami. Pokud jde o černou, ta je vhodná spíše jako doplněk a neměla by v interiéru převažovat, aby nepůsobil depresivně. Naopak hnědá barva evokuje pocit pohodlí a domova. Nehodí se sice na stěny, zato je vhodná zejména u nábytku a může zútulnit i chladně působící místnost.

Povlečení AromaticaLožnice

Ložnice je zejména místem pro odpočinek, neměly by jí proto dominovat výrazné a křiklavé barvy. Nejvhodnější barvou je modrá, která uklidňuje celý organismus, způsobuje pokles tlaku a pomáhá nám relaxovat. Někdy je však potřeba vykompenzovat její chladnost, zejména pokud jí použijeme na stěnách. Toho lze docílit její kombinací s tlumenějšími odstíny červené, která místnost prohřeje a působí lehce povzbudivě.

Vhodné jsou i světlejší odstíny zelené, která uklidňuje, dodává novou energii a zároveň působí velmi příznivě, pokud se místnost nachází v hlučnějším prostředí. Zapovězená ale není ani mystická, meditační tmavší fialová, která navodí tajemnou atmosféru a pohodově působí také růžová, je však potřeba dbát na to, aby pokoj nepůsobil příliš přeslazeně.

Nevhodné jsou naopak výrazné, křiklavé odstíny červené či žlutá barva, které působí povzbudivě na organismus a mohly by nám tak narušovat spánek. Vliv na náš odpočinek zde má samozřejmě také vhodně doladěný nábytek a povlečení. Velmi příjemně také působí moderní barevné samolepící dekorace na zeď, kterými vyzdobíte nejen ložnici.

samolepící dekorace na zeď - vlčí mák Prohlédněte si naši nabídku ložního povlečení v různých barvách.

Obývací pokoj

Obývací pokoj většinou bývá středem celého bytu, kde se schází celá rodina po náročném dni ve škole a v práci, a místem, kam zveme návštěvy. Proto by měl působit veselou a přívětivou atmosférou, čehož docílíte zejména použitím teplejších barev jako je oranžová či žlutá. Hodí se i světlejší zelená, nebo spíš žlutozelená. Vhodné je také vybavit pokoj nábytkem či doplňky v hnědé barvě - pokoj tak bude působit opravdu domácky a příjemně. Důležitá je také barva záclon a závěsů.

Barevné kuchyňské nožeKuchyně a jídelna

V kuchyni, případně jídelně se rozhodně nemusíte vyhýbat sytějším barvám. U nábytku se nemusíte bát ani moderní černé, pokud je vykompenzovaná barevností stěn či doplňků. Dnes již není problém sehnat nádobí a kuchyňské pomocníky v široké škále barev. Je zde vhodná například zelená, žlutá, červená nebo třeba oranžová, které podporují chuť k jídlu a působí dobře na trávení. Naopak do kuchyní a zejména pak do jídelen není doporučována barva modrá, která tlumí a pomáhá udržet hladové choutky na uzdě.

Zkuste své vaření rozzářit barevnými noži z japonské uhlíkové oceli nebo zkuste pánev s keramickým povrchem v zelené barvě.

Koupelna

Koupelnu si můžete barevně doladit podle chuti a libosti. Ve studených barvách zdůrazníte její čistotu a hygieničnost, ale bude působit trochu stroze (spíše mužsky), teplé barvy naopak zapůsobí domácky a útulně. Pokud byste například chtěli trochu pozvednout koupelnu vyladěnou do studených barev, můžete zkusit přidat dřevěný nábytek a ručníky v teplejších barvách.

Koupelnový nábytek Ručníky Diana

Pracovna

V pracovně bychom neměli používat barvy vyloženě tlumící, ale ani příliš výrazné, které by rozptylovaly naši pozornost. Použít můžete barvy, které působí inspirativně - například oranžová, zelená či modrá. U modré barvy však pozor, aby místnost nepůsobila příliš studeně, v takovém prostředí by se vám nepracovalo dobře. Vhodnou barvou je také zelená, která oslabuje naši citlivost vůči hluku, pomůže nám tak se lépe soustředit na práci. Pestřejší barevnosti se nemusíte bát ani u nábytku a závěsů.

Samolepka na zeď SafariDětský pokoj

Pokoje pro děti jsou asi nejkomplikovanějšími místnostmi, jelikož musí splňovat hned několik požadavků najednou. Musí děti stimulovat k učení a podporovat kreativitu, ale na druhou stranu také tlumit, aby se jim dobře odpočívalo. Samozřejmě musíme přizpůsobit výběr barev jejich věku. Menším dětem je vhodné do pokoje umístit výraznější a sytější barvy, které podpoří fantazii, kreativitu a učení. S přibývajícím věkem se vyvíjí i nároky a přání dítěte a barevnost se posouvá více k tlumenějším barvám.Povlečení Sněhurka

Obecně je vhodné vyhnout se agresivním a sytým odstínům, zejména na větších plochách. Vhodná je naopak kombinace světlejších barevných odstínů s doplňky v sytějších barvách. Lze také barevně oddělit část určenou ke spaní a odpočinku.

Samozřejmě budete dětem těžko vnucovat barvu, která se jim nebude líbit, ani tak by se v pokoji necítily dobře. Vhodné jsou však teplejší odstíny - například žlutá, červená, světle zelená, použít můžete i modrou a kontrastní kombinace těchto barev s bílou; pro holčičky se hodí i růžová. Jako u ložnic i zde má velký vliv správný výběr barvy nábytku a povlečení.

Prohlédněte si naši nabídku dětského ložního povlečení.

action banner
feedback
NEWSLETTER
VÁŠ NÁZOR

Nenechte si ujít novinky a speciální nabídky.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a o všem se dozvíte jako první.

Váš názor nás zajímá!

Zavřít